TYMPOL Plus s.r.o.

Zboží v košíku: 0

Newsletter:

Novinky a akce na Váš e-mail

Nepropásněte žádnou akci
v našem e-shopu.
Přihlaste se k odběru
NEWSLETTERU
a buďte v obraze...

Informace o zpracování osobních údajů

Reklama:

Bezdrátové ovládaní

Bezdrátové ovládání se opírá na rádiových přenosech na volné frekvenci. Skládá se ze dvou částí - vysílač a přijímač. Největší výhodou je fakt, že není nutné, aby byl vysílač připojen k sítí. To umožňuje umístit jej prakticky kdekoliv.

Kdy je výhodné instalovat bezdrátové ovládaní?

  • Pokud je staré umístění vypínačů nevyhovující
  • Když je počet stávajících vypínačů nedostatečný
  • Výhodou je, že lze ovládat špatně dostupné spotřebiče a to odkudkoliv
  • Není nutná kabeláž

Funkční systém se vždy musí skládat z vysílače a přijímače. Vysílač vysílá impuls k provedení funkce (zapni, vypni). Přijímač impuls přijímá a provádí naprogramovanou činnost (zhasne, rozsvítí).

Stejný systém je možné samozřejmě aplikovat na různé funkce. Důležitý je vždy impuls k provedení.

Ukázková aplikace: Ovládaní svítidla z libovolného místa nebo několika míst.

Toto řešení uplatníte :

  • Když si koupíte nový nábytek a jeho část vám zakryje vypínač. Nemusíte hned vyhodit novou skříň, nebo ji dávat daleko od stěny, abyste tam vložili ruku kvůli vypínači ani nemusíte uvažovat, jak by šel nábytek jinak postavit. Prostě použijete bezdrátové ovládání.
  • Problém může nastat při změně dispozice stávajícího prostoru. Zazdíte jedny dveře a vybouráte je někde jinde. Ovšem kabeláž a tím i vypínač zůstane u starých dveří a u těch nových chybí.
  • Nebo zrušíte zděnou příčku a nainstalujete moderní skleněnou. Ovšem vypínač je třeba a kabely na skleněné příčce by nevypadaly nic moc. A rozsvěcovat někde dva metry za rohem taky není zrovna ideální.

Jaké je řešení?

Pod světelný zdroj nainstalujete rádiový přijímač RPO-01 a pro jeho ovládání použiteje jeden (nebo několik - pokud chcete ovládat z několika míst) rádiový vysílač RNP-02.

Vysílač:

V tomto ilustrativním případě jsme použili 4-kanálový přístroj k instalaci do krabice RNP-02 (naleznete zde), který je určen ke vzdálenému ovládání spotřebičů.

Schéma zapojení:

 schéma zapojení rádiového přijímače RNP-02

Popis funkce:

Vysílač se montuje do instalační krabice přímo pod vypínač. Můžete použít vypínač ve zvoleném designu, případně zachovat již nainstalované vypínače. Nemusíte sekat do zdí a tahat kabely na nová místa vypínačů. Počet použitých vypínačů je neomezený.

Přijímač:

V naší aplikaci jsme použili rádiový přijímač jednokanálový ROP-01 (naleznete zde).

Schéma zapojení:

Popis funkce:

Přijímač se montuje přímo ke svítidlu nebo do světelného okruhu.

 

 

bezdrátové ovladaní bezdrátové ovládaní - vysílač bezdrátové ovládaní - přijímač

Další články:

Hledáme kolegu do pracovního týmu. Zajímají Tě nové technologie? Jsi komunikativní a flexibilní? Nevadí Ti jezdit po celé ČR? Ozvi se nám, těšíme se na spolupráci.

 

X