TYMPOL Plus s.r.o.

Zboží v košíku: 0

Newsletter:

Novinky a akce na Váš e-mail

Nepropásněte žádnou akci
v našem e-shopu.
Přihlaste se k odběru
NEWSLETTERU
a buďte v obraze...

Informace o zpracování osobních údajů

Reklama:

Jak zapojit vypínač na světlo - poradíme Vám!

Máme mnoho dotazů s prosbou o schémata zapojení vypínačů. V následujícím textu naleznete schéma zapojení nejběžnějších nabízených vypínačů. Vypínače a zásuvky všech designových řad, které nabízíme, mají zapojení stejné. Přesto doporučujeme svěřit instalaci vypínačů a zásuvek odborníkům. Neodborné zapojení může poškodit výrobky i stávající elektroinstalaci. Nezapomínejte, že neodborná manipulace s elektrickým proudem může vážně ohrozit Vaše zdraví.

Schéma zapojení vypínačů platné pro všechny designové řady

ŘAZENÍ č.1 - JEDNOPÓLOVÝ VYPÍNAČ

POUŽITÍ - spínání jednoho světelného okruhu z jednoho vypínače

V tomto světelném obvodu je zapojen jeden spínač a jedna, nebo více žárovek paralelně. Používá se v drtivé většině místností s jedním vchodem. Používá se v ložnicích, malém pokoji, koupelně, WC. 

 

ŘAZENÍ č.5 - SÉRIOVÝ VYPÍNAČ

POUŽITÍ - spínání dvou světelných okruhů z jednoho vypínače (obývací pokoj s dvojramenným lustrem)

V tomto světelném obvodu je zapojen jeden spínač s řazením 5 a dvě světla, každé ovládáné samostatně. Používá se většinou v koupelnách (strop a zrcadlo), obýváku (dvojramenný lustr), ložnicích apod. Jedním vypínačem („dvouklapkou“) lze rozsvítit dvě světla.

 

ŘAZENÍ č.6 - STŘÍDAVÝ VYPÍNAČ

POUŽITÍ - spínání světelného okruhu ze dvou míst (chodba, schodiště). Pro správnou funkci nutno použít další vypínač stejného typu, nebo rozšířit obvod o spínač ř.7 nebo 6+6.

V tomto světelném obvodu jsou zapojeny dva spínače a jedna, nebo více žárovek paralelně . Používá se na krátkých chodbách a na schodištích (přístup pouze ze dvou stran). Jako spínače se používají spínače s řazením 6, což jsou jednoduché přepínače.

 


nebo

ŘAZENÍ č.6+6 - DVOJITÝ STŘÍDAVÝ PŘEPÍNAČ

POUŽITÍ - spínání dvou světelných obvodů ze dvou, samostatných míst. (chodba, schodiště) a musí být použity vždy dva vypínače společně.

V tomto světelném obvodu jsou zapojeny dva spínače a dvě, nebo více žárovek paralelně .
Jedná se o ovládání osvětlení rozděleného do dvou větví (dvě světla) ovládané ze dvou míst.
Používá se na chodbách a na schodištích (přístup pouze ze dvou stran), nebo obývací pokoj s víceramenným lustrem ovládaným ze dvou míst.
K tomuto účelu se použije dvou kombinovaných spínačů řazení 6+6 (dřívější označení 5B).

 

 a nebo druhá možnost

ŘAZENÍ č.7 - KŘÍŽOVÝ VYPÍNAČ

POUŽITÍ - pro spínání chodeb a schodišt s možností vypnutí či zapnutí ze třetího místa. Používá se vždy společně s vypínači ř.6

V tomto světelném obvodu jsou zapojeny tři a více spínačů a jedna, nebo více žárovek paralelně . Používá se na místech, kde je potřeba rozsvěcet z většího počtu míst; typicky větší a delší chodby a schodiště. Jako spínače se používají spínače s řazením 7, na obou stranách zakončenými spínači s řazením 6.

zapojení vypínačů

Další články:

 Hledáme posilu pro náš tým. Přijmeme obchodního zástupce s působností v celé ČR. 731504584

 

X